Tomek Wilmowski - charakterystyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tomek Wilmowski, główny bohater powieści Alfreda Szklarskiego „Tomek w krainie kangurów”, jest czternastolatkiem. Uczęszcza do czwartej klasy jednego z warszawskich gimnazjów. Jego matka zmarła, a ojciec zmuszony był uciec z kraju, w obawie przed aresztowaniem. Od tamtej pory pozostawał na emigracji i raz na jakiś czas przesyłał pieniądze na utrzymanie syna i jego edukację. Chłopcem zajęła się rodzina siostry jego matki – państwo Karscy. Wychowywali go jak własnego syna. Pani Janina przywiązywała dużą wagę do nauki, szalenie obawiała się wszelkich patriotycznych spisków i chroniła przed nimi swych wychowanków.

Tomek był dobrze zbudowanym blondynem. Dzięki konnej jeździe u pana Tymowskiego, ojca kolegi miał wysportowaną sylwetkę. Umiał też strzelać z wiatrówki. Dzięki wskazówkom bosmana i własnym ćwiczeniom nauczył się podczas podróży „Aligatorem” doskonale strzelać ze sztucera. Umiejętność ta przydała się mu, gdy tygrys bengalski się uwolnił, a także, by zabić przewodnika stada kangurów.

Podczas wyprawy do Australii chłopiec mężniał niemal z dnia na dzień. Dobrze znosił niewygody podróży i przetrwał burzę piaskową mimo braku wody i jedzenia. Uczył się doskonale, szczególnie lubił geografię, jednak nie był prymusem, bo uważano go za „polskiego buntowszczyka”. Uczęszczał na lekcje angielskiego do rodowitej Angielki, zamieszkującej w Warszawie. W szkole przewodził innym kolegom, co świadczyło o sile jego charakteru. Był też świetnym przyjacielem i kolegą. Świadczył o tym między innymi fakt, że wiele ryzykując odpowiadał na lekcji geografii zamiast Jurka Tymowskiego. Podczas podróży zyskał przyjaźń bosmana Nowickiego i Jana Smugi.

Patriotyzmu i prawdziwej historii Polski nauczył się od matki. Wyniesione wartości sprawiały, że w szkole wzbraniał się przed mówieniem z kolegami po rosyjsku. Był otwarty na świat, żądny przygód i wiedzy, tkwiła w nim niezwykła odwaga i zapał do odkrywania, poznawania nowych egzotycznych krain. Wiele nauczył się o australijskim kontynencie od zoologa Karola Bentleya i łowcy Smugi, zaś od Tony’ego umiejętności tropienia i chwytania niewielkich zwierząt. Szczególnie interesowały go opowieści o polskich odkrywcach i podróżnikach. Tomek miał wielkie serce i ono zjednywało mu wszędzie przyjaciół. Swą przyjaźń zaoferowali mu bosman Nowicki oraz Smaga, jak brata traktował go Tony, nazywając „Małą Głową”. Wspólnie udało im się złapać dwa misie koala. Podczas wyprawy do Australii szybko okazało się, że Tomek po ojcu odziedziczył żyłkę do włóczęgi i przygód. Szybko uczył się też zachowań i umiejętności łowieckich.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Tomek w krainie kangurów - cytaty
2  Tomek w krainie kangurów - język
3  Tomek w krainie kangurów - bohaterowieKomentarze: Tomek Wilmowski - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: