Tomek w krainie kangurów - bohaterowie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tomek Wilmowski – czternastolatek, uczeń czwartej klasy gimnazjum, dobrze zbudowany blondyn. Uważany był za „polskiego buntowszczyka”. Patriotyzmu nauczyła go matka i nie uznawał zaborów. Wyruszył wraz z ojcem i jego przyjaciółmi na polowanie na dzikie zwierzęta do Australii. Wykazał się odwagą, umiejętnościami strzeleckimi i patriotyzmem. Czasem łamał zakazy ojca, co zazwyczaj kończyło się dla niego źle. Był wrażliwy na piękno przyrody i krzywdę słabszych.

Pan Wilmowski – był prześladowany za walkę o wolność ojczyzny, dlatego musiał wyjechać z kraju. Pasjonował się geografią i dziełami podróżników. Po opuszczeniu kraju włóczył się, aż w końcu przyjął się do pracy w przedsiębiorstwie pana Hackenbecka i pracował jako łowca dzikich zwierząt. Wysoki i barczysty mężczyzna, silny i zahartowany życiem. To wielki patriota, człowiek prawy i szlachetny.

Jan Smuga – przyjaciel ojca Tomka, pracownik w przedsiębiorstwie Hagenbecka, łowca dzikich zwierząt. Przyjechał w imieniu ojca po Tomka do Warszawy. Po drodze opowiadał mu o urokach Australii. Był podróżnikiem i łowcą zwierząt z zamiłowania. Polował między innymi w Indiach na tygrysy bengalskie oraz w na Cejlonie. Obiecał zabrać Tomka do Afryki.
Tadeusz Nowicki – olbrzymi bosman, z pochodzenia warszawiak. Pokazał Tomkowi jak rozkłada się sztucer i obiecał nauczyć posługiwania się bronią. Był praktyczny i punktualny. Miał wielkie poczucie humoru i często żartował. Był rubaszny i prostolinijny. Pokochał Tomka z całych sił. Lubił jego towarzystwo i wspólne z nim wyprawy.
Karol Bentley – zoolog, kierownik ogrodu zoologicznego w Melbourne. Jego ojciec był Anglikiem, a matka Polką, dlatego świetnie mówił po polsku. Znał wiele historii o wyprawach odkrywców w głąb Australii, chętnie o nich opowiadał, szczególnie o gatunkach zwierząt. Na pamiątkę ofiarował Tomkowi bumerang, dzidę i tarczę. Janina Karska – siostra matki Tomka, bardzo surowo wychowywała trójkę swoich dzieci – Irenę Zbyszka i Witka. Po śmierci matki Tomka i ucieczce jego ojca wzięła chłopca na wychowanie. Bała się wszelkiej działalności spiskowej. Bardzo kochała Tomka i traktowała go jak własne dziecko.
Antoni Karski – mąż Janiny. Zazwyczaj nie wtrącał się do kwestii wychowania dzieci, jednak zganił żonę, gdy gnębiła Tomka za niechęć do nauki rosyjskiej historii. Był opanowany i rozsądny.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie w pigułce Tomka w krainie kangurów
2  Tomek w krainie kangurów - znaczenie tytułu
3  Alfred Szklarski - biografiaKomentarze: Tomek w krainie kangurów - bohaterowie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: