Tomek w krainie kangurów - opracowanie
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Geneza Tomka w krainie kangurów

Pierwowzorem postaci Tomka Wilmowskiego był bohater powieści zatytułowanej „Tomek w tarapatach”, pierwszej powieści dla młodzieży Alfreda Szklarskiego, który ukazała się w 1948 roku. Alfred Szklarski wydał ją pod pseudonimem Fred Garland. Powieść ponownie wydano w 2004 pod prawdziwym nazwiskiem autora.

Seria o przygodach Tomka pod powieściową powierzchnią przygody przemyca stanowcze potępienia autora dla wszelkiej przemocy... więcejTomek w krainie kangurów - plan wydarzeń

1. Niewdzięczna lekcja geografii.
2. Pomoc udzielona Jurkowi Tymowskiemu.
3. Zemsta na donosicielu Pawluku.
4. Wizyta w Ogrodzie Botanicznym.
5. Tęsknota Tomka za ojcem.
6. Tajemniczy gość u wujostwa.
7. Zapowiedź spotkania ojca w Trieście i podróży do Australii.
8. Podróż pociągiem do portu w Trieście.
9. Czułe spotkanie z Olkiem.
10. Obiad w nadmorskim hotelu.

11. Mianowanie Tomka „wielkim łowczym wyprawy”.
12. Wyruszenie na... więcejCzas i miejsce akcji Tomka w krainie kangurów

Akcja powieści rozpoczyna się w czerwcu roku 1902, gdy Polska znajdowała się pod zaborem rosyjskim. Tomek, jeszcze przed zakończeniem szkoły otrzymuje świadectwo. Podróż z Triestu do Australii trwa pięćdziesiąt sześć dni. Kolejne miesiące upływają na wyczerpujących polowaniach na niegościnnym lądzie. Australię łowcy opuszczają na pokładzie „Aligatora” w listopadzie.

Akcja „Tomka w Krainie Kangurów”... więcejTomek w krainie kangurów - znaczenie tytułu

„Tomek w krainie kangurów” to pierwsza z serii powieści o przygodach dzielnego młodego warszawiaka. W związku z tym, że jego ojciec musiał ze względów politycznych emigrować, chłopiec także opuszcza Polskę, by spotkać się z rodzicem. Aktualnie pracuje on dla handlarza zwierzętami i wyrusza na wyprawę do Australii, by zdobyć egzotyczne okazy do jednego z europejskich ogrodów zoologicznych. Tomek ma mu towarzyszyć w egzotycznej,... więcejTomek w krainie kangurów - język

Powieść Szklarskiego „Tomek w krainie kangurów” napisana została piękną polszczyzną, przywodzącą na myśl język powieści Henryka Sienkiewicza. Tematyka opowieści o Tomku w Australii i niektóre jej motywy przypominają nawet utwór „W pustyni i w puszczy” polskiego laureata Nagrody Nobla.

Podobnie jak inne powieści przygodowo-podróżnicze utwór Szklarskiego zawiera wiele nazw własnych. Chodzi tu zarówno o nazwy miejsc... więcejTomek w krainie kangurów - recenzja

Od czasów powstania „Tomka w krainie kangurów” minęło ponad pięćdziesiąt lat. Akcja powieści rozpoczyna się na początku XX wieku, a więc w czasach jeszcze bardziej odległych. Od tamtej pory świat zmienił się całkowicie, a postęp cywilizacji i rozwój mediów elektronicznych sprawił, że nawet bardzo odległe lądy wydają się dużo bliższe. Mimo to opowieści o przygodach Tomka do dziś znajdują wielu amatorów.

Jednym z... więcejTomek w krainie kangurów - problematyka, wątki

Powieść Alfreda Szklarskiego – pierwsza z cyklu opowieści o przygodach Tomka Wilmowskiego – należy do powieści podróżniczych. Główną osią fabuły jest więc podróż głównego bohatera do Australii i odkrywanie przez niego egzotyki „krainy kangurów”. Tomek towarzyszy ekspedycji kierowanej przez jego ojca, która ma za zadanie schwytanie dzikich zwierząt żyjących na kontynencie australijskim.

Głównym wątkiem powieści... więcejTomek w krainie kangurów - gatunek powieści

Powieści Alfreda Szklarskiego z serii o przygodach Tomka należą do gatunku powieści podróżniczych. Gatunek ten wyodrębniamy odnosząc się do sfery tematycznej utworu. Głównym wątkiem musi być podróż, zaś fabuła skupia się zazwyczaj na podróży głównego bohatera. Odmianą powieści podróżniczej jest powieść przygodowa i do niej możemy zaliczyć „Tomka w krainie kangurów”.

Klasyczna konwencja powieści podróżniczej... więcejTomek w krainie kangurów - kompozycja i narracja

Powieść Alfreda Szklarskiego „Tomek w krainie kangurów” składa się z dwudziestu dwóch ponumerowanych rozdziałów. Dodatkowo przy każdym rozdziale znajdujemy jedno lub kilkuwyrazową zapowiedź tematu danego fragmentu powieści. Poszczególne rozdziały są podobnej wielkości.

Pierwszy rozdział „Zemsta” to typowa przedakcja. Poznajemy postać głównego bohatera i jego otoczenie (szkoła, dom kuzynostwa Karskich). W... więcej