Tomek w krainie kangurów - kompozycja i narracja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Alfreda Szklarskiego „Tomek w krainie kangurów” składa się z dwudziestu dwóch ponumerowanych rozdziałów. Dodatkowo przy każdym rozdziale znajdujemy jedno lub kilkuwyrazową zapowiedź tematu danego fragmentu powieści. Poszczególne rozdziały są podobnej wielkości.

Pierwszy rozdział „Zemsta” to typowa przedakcja. Poznajemy postać głównego bohatera i jego otoczenie (szkoła, dom kuzynostwa Karskich). W drugim „Tajemniczy gość” następuje zawiązanie akcji. Do państwa Karskich przybywa Jan Smuga, przyjaciel ojca Tomka, który proponuje mu podróż wraz z rodzicem do Australii. Kolejne rozdziały opowiadają najpierw o podróży do Triestu i spotkaniu Tomka z ojcem, następnie o morskiej przeprawie do wybrzeży Australii oraz podróży przez kontynent w celu schwytania dzikich zwierząt. Rozwiązanie akcji następuje w ostatnim rozdziale – „Tajemnica starego O’Donella”. „Aligator” odpływa z Australii w stronę Europy, Tomek sprawdza, że tajemnicza bryła to złoto i postanawia zdobyte za nią środki wydać na kolejną podróż, tym razem do Afryki.

Kolejne wydarzenia w powieści występują w porządku chronologicznym. Akcja przerywana jest od czasu do czasu opowieściami o dawnych odkrywcach i podróżnikach, którzy przemierzali nieznaną Australię. Głównym motywem jest wędrówka, która odbywa się wieloma środkami lokomocji (statkiem, koleją, konno). Akcja jest bardzo szybka, często następują nagłe zwroty i nieprzewidziane zdarzenia (rozpętanie się burzy piaskowej, ucieczka tygrysa z klatki). Ekscytujące wydarzenia budują w czytelniku napięcie.

W powieści mamy do czynienia z narratorem trzecioosobowym. Ponadto to narrator wszechwiedzący – zna myśli, uczucia, zachowania, a także przeszłość bohaterów. Poszczególne postacie wprowadzane są poprzez krótki opis. Nieraz pojawia się ich zwięzła charakterystyka. Narracja jest oszczędna. Wzbogacają ją dokładne i rzetelne opisy australijskiego krajobrazu, szczegółowe informacje dotyczące flory i fauny „krainy kangurów”. Informacje te, a także opowieści o działalności odkrywców Australii uzupełnione są nieraz w odautorskich przypisach.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Tomek w krainie kangurów - cytaty
2  Geneza Tomka w krainie kangurów
3  Tomek w krainie kangurów - bohaterowieKomentarze: Tomek w krainie kangurów - kompozycja i narracja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: