Tomek w krainie kangurów - gatunek powieści - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieści Alfreda Szklarskiego z serii o przygodach Tomka należą do gatunku powieści podróżniczych. Gatunek ten wyodrębniamy odnosząc się do sfery tematycznej utworu. Głównym wątkiem musi być podróż, zaś fabuła skupia się zazwyczaj na podróży głównego bohatera. Odmianą powieści podróżniczej jest powieść przygodowa i do niej możemy zaliczyć „Tomka w krainie kangurów”.

Klasyczna konwencja powieści podróżniczej składa się z trzech etapów. Pierwszy to decyzja podróży lub podjęcia przygody. W powieści moment ten zapowiada przybycie tajemniczego gościa, który „pachnie dżunglą”. Okazuje się , że to Jan Smuga – przyjaciel ojca Tomka. Chłopiec w obecności wujostwa musi zdecydować, czy chce spotkać się z ojcem i wyruszyć z nim w daleką podróż do Australii. Podejmuje decyzję o podróży i niebawem wyrusza ze Smugą przez Kraków i Wiedeń do Triestu, gdzie czeka już na niego pan Wilmowski.

Kolejny element schematu fabularnego powieści podróżniczej zakłada przygotowanie do wyprawy. W powieści Szklarskie etap ten został ograniczony do zakupu przez Tomka niezbędnych akcesoriów. Statek „Aligator” już czeka w porcie przygotowany do drogi i przebudowany w celu przewozu zwierząt. Następnie w powieści następuje szereg przygód głównego bohatera i jego kompanii. Są one pełne niebezpieczeństw i prowadzą do określonego celu. W historii o Tomku celem jest złowienie egzotycznych zwierząt zamieszkujących Australię, które mają zostać przetransportowane do Europy w celu zaopatrzenia ogrodu zoologicznego. Zazwyczaj powieść podróżnicza kończy się powrotem bohatera do rodzinnego domu. U Szklarskiego Tomek wraca, jednak nie do Polski, która pozostaje pod zaborami. Wraca do Anglii, gdzie będzie uczęszczał do szkoły.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Tomek w krainie kangurów - cytaty
2  Tomek w krainie kangurów - znaczenie tytułu
3  Geneza Tomka w krainie kangurówKomentarze: Tomek w krainie kangurów - gatunek powieści

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: