Geneza Tomka w krainie kangurów - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pierwowzorem postaci Tomka Wilmowskiego był bohater powieści zatytułowanej „Tomek w tarapatach”, pierwszej powieści dla młodzieży Alfreda Szklarskiego, który ukazała się w 1948 roku. Alfred Szklarski wydał ją pod pseudonimem Fred Garland. Powieść ponownie wydano w 2004 pod prawdziwym nazwiskiem autora.

Seria o przygodach Tomka pod powieściową powierzchnią przygody przemyca stanowcze potępienia autora dla wszelkiej przemocy i dyskryminacji ze względu na kolor skóry, wyznawane poglądy, religię, nację i rasę. Tomasz Wilmowski to alter ego Szklarskiego. W jego wypowiedziach odzwierciedlone zostały poglądy autora.

„Tomek w krainie kangurów” to pierwsza z dziewięciu części opowieści przygodowo-podróżniczej o chłopcu, który przemierza niemal wszystkie kontynenty. Ukazał się ona w 1957 roku. Kolejne powieści to: „Tomek na Czarnym Lądzie” (1958, wcześniej wydany również jako „Przygody Tomka na Czarnym Lądzie”), „Tomek na wojennej ścieżce” (1959), „Tomek na tropach Yeti” (1961), „Tajemnicza wyprawa Tomka” (1963), „Tomek wśród łowców głów” (1965), „Tomek u źródeł Amazonki” (1967), „Tomek w Gran Chaco” (1987), „Tomek w grobowcach faraonów” (1994, tom wydany pośmiertnie, dokończony przez ks. Adama Zelgę na podstawie notatek pozostawionych przez autora).

Tomka poznajemy jako czternastoletniego chłopca, który opuszcza Warszawę (w 1902 roku), by spotkać się z ojcem, politycznym emigrantem. W kolejnych powieściach dojrzewa, staje się starszy. Towarzyszy mu zawsze nieodłączny ojciec i zabawny bosman Nowicki. Autor oprócz pasjonujących przygód odzwierciedla realia opisywanych przez siebie kontynentów. Co ciekawe wszelkie opowieści powstawały za katowickim biurkiem autora. Pisarz w swym dorosłym życiu był jedynie raz w Egipcie, zatruł się i był z podróży niezadowolony. Pełne przygód historie o egzotycznych stronach były dla Szklarskiego ucieczką z zamkniętej Polski i namiastką wolności.Postać Tomasza Wilmowskiego, jako okołopięćdziesięcioletniego oficera polskiego kontrwywiadu walczącego z nazistowską siatką szpiegowską pojawia się także na kartach kryminału Małgorzaty i Michała Kuźmińskich „Sekret Kroke” (z 2009 roku), której akcja rozgrywa się w przededniu II wojny światowej.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Tomek w krainie kangurów - cytaty
2  Tomek w krainie kangurów - język
3  Tomek w krainie kangurów - znaczenie tytułuKomentarze: Geneza Tomka w krainie kangurów

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: