Alfred Szklarski - biografia - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Alfred Szklarski przyszedł na świat 21 stycznia 1912 w Chicago. Był synem emigranta politycznego (działacza PPS), dziennikarza Andrzeja Szklarskiego i Marii z domu Markosik. Ze Stanów Zjednoczonych przyjechał wraz z siostrą do Polski w 1926 roku. Początkowo mieszkał we Włocławku, gdzie ukończył Gimnazjum im. Jana Długosza, a od 1932 w Warszawie, gdzie do 1938 studiował na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym Akademii Nauk Politycznych.

Podczas okupacji publikował w kolaboracyjnych pismach powieści dla dorosłych m. in. w 1942 – „Żelazny pazur”, 1943 – „Krwawe diamenty”, a w 1944 – „Tajemnica grobowca”. Posługiwał się pseudonimami Alfred Bronowski, Fred Garland, Aleksander Gruda, Alfred Murawski (w czasie okupacji). W sierpniu 1944 roku wstąpił w szeregi Armii Krajowej, wziął także udział w powstaniu warszawskim. Po zakończeniu II wojny światowej mieszkał w Krakowie i Katowicach. W 1949 roku został skazany na osiem lat więzienia za publikacje w proniemieckich pismach (np. w „Nowym Kurierze Warszawskim”). Został zwolniony w 1953 roku.

Debiutował w 1946 roku powieścią sensacyjną „Gorący ślad”. W latach 1954-77 pełnił funkcję redaktora w katowickim wydawnictwie „Śląsk”, które w latach późniejszych zrealizowało i wydało w licznych nakładach wiele z jego dzieł literackich. Uważał, że żaden naród nie powinien być uciskany i eksterminowany przez inne narody. Potępiał wszelkie objawy przemocy i propagował ideę pojednania pomiędzy narodami i rasami ludzkimi. Krytykował przejawy rasizmu, nacjonalizmu, antysemityzmu i faszyzmu, a także każdy inny rodzaj jakiejkolwiek dyskryminacji.

Alfred Szklarski znany był przede wszystkim jako autor literatury młodzieżowej. Najbardziej znana była seria powieści o przygodach Tomka Wilmowskiego. Pierwsza, „Tomek w krainie kangurów”, ukazała się w 1956 roku. W sumie wydano dziewięć części serii – ostatnia ukazała się pośmiertnie w 1994 roku i dokończona została przez ks. Adama Zelgę na podstawie notatek pozostawionych przez autora. Jego zainteresowanie egzotyczną i jakże różnorodną kulturą indiańską, a w szczególności Indian preriowych, dogłębne studiowanie historii Indian i ich tradycji, zaowocowało napisaniem wraz z żoną – Krystyną, spektakularnej trylogii indiańskiej pt. „Złoto Gór Czarnych” (kolejne tomy ukazały się w latach 1974, 1977, 1979). Autor był także autorem powieści science-fiction („Sobowtór profesora Rawy”), czy utworów obyczajowych („Błędne ognie” - o życiu górników).


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Tomek w krainie kangurów - cytaty
2  Tomek w krainie kangurów - język
3  Tomek w krainie kangurów - plan wydarzeńKomentarze: Alfred Szklarski - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: