Czas i miejsce akcji Tomka w krainie kangurów
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Akcja powieści rozpoczyna się w czerwcu roku 1902, gdy Polska znajdowała się pod zaborem rosyjskim. Tomek, jeszcze przed zakończeniem szkoły otrzymuje świadectwo. Podróż z Triestu do Australii trwa pięćdziesiąt sześć dni. Kolejne miesiące upływają na wyczerpujących polowaniach na niegościnnym lądzie. Australię łowcy opuszczają na pokładzie „Aligatora” w listopadzie.

Akcja „Tomka w Krainie Kangurów” rozpoczyna się w Warszawie, gdzie Tomek uczęszcza do gimnazjum. Następnie wraz z Janem Smugą udaje się koleją do Triestu. Po drodze zwiedza Kraków i Wiedeń. Z portu wypływa na statku „Aligator” i przez Morze Adriatyckie dociera do Port Saidu u wrót Kanału Sueskiego. Następnie w Porcie Sudan następuje załadunek wielbłądów na pokład. Statek dociera do Adenu – najgorętszego punktu na kuli ziemskiej, a następnie do portu Kolombo na wyspie Cejlon na Oceanie Indyjskim, gdzie załadowano słonia i tygrysa.

Do Portu Augusta w australijskiej Zatoce Spencera podróżnicy dotarli po pięćdziesięciu sześciu dniach. Z Portu Augusta wyruszyli koleją do Wilcannii nad rzeką Darling, stamtąd wozami na północ do stacji Johna Clarka. Potem pojechali w kierunku południowo wschodnim i dotrzeć do zachodnich stóp Alp Australijskich. Z Wilicannii ruszyli dalej pociągiem do miejscowości Forbes, gdzie zanurzyli się w busz. Obozowisko rozbili nieopodal farmy pana Allana. Potem ruszyli w bardziej odległe miejsca na ostatnie łowy.

Po zakończeniu polowań udali się ze zwierzętami do najbliższej stacji kolejowej. Po drodze często się zatrzymywali, ze względu na transportowane zwierzęta. Podczas jednego z postojów udali się na wyprawę w Alpy Australijskie i zdobyli szczyt nazwany „Górą Kościuszki”. Następnie koleją odjechali do Melbourne (które zwiedzili), gdzie w Port Philip czekał już na nich „Aligator”. Z wybrzeży Australii podróżnicy udali się w stronę Europy. Tomek miał rozpocząć naukę w Anglii. Od Smugi dostał zaproszenie na następny rok na wyprawę do Afryki.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Tomek w krainie kangurów - bohaterowie
2  Tomek w krainie kangurów - znaczenie tytułu
3  Geneza Tomka w krainie kangurówKomentarze
artykuł / utwór: Czas i miejsce akcji Tomka w krainie kangurów    Tagi: